knet
19 بهمن 1401 - 14:01

تاکید زندانیان سیاسی بحرین بر ادامه مقابله با سرکوبگری‌های آل خلیفه

زندانیان آزادی بیان در زندان‌های آل خلیفه اعلام کردند تا تحقق عدالت و خواسته‌هایشان به حرکت مسالمت آمیز خود ادامه می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، زندانیان آزادی بیان در زندان مرکزی «جو» روز سه شنبه اعلام کردند تا زمانی‌که خواسته‌هایشان برآورده نشود به اقدامات مسالمت‌آمیز خود ادامه خواهند داد.

 این زندانیان با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که از بدرفتاری مسئولان و مدیریت زندان در عدم پاسخگویی به مطالبات ساده خود  از جمله انجام مراسم دینی، حق آفتاب گرفتن، حق برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی  شگفت زده شده‌اند.

 زندانیان در زندان مرکزی جو از 8 نوامبر برای ملاقات و تماس با خانواده‌های خود دست اعتصاب زدند؛ اما مسئولان ذی‌ربط به خواسته‌های مشروع و تضمین‌شده آنها پاسخی ندادند.

 آن‌ها اعلام کردند: 10 روز پس از اینکه  مقامات بحرینی ما ( زندانیان آزادی بیان در بحرین ) را از تماس و ملاقات با خانواده محروم کردند، به همه متذکر می‌شویم که به حرکت مسالمت‌آمیز خود که تا رسیدن به خواسته‌های عادلانه ادامه خواهیم داد.

در ادامه این بیانیه آمده است: متأسفانه از بدرفتاری  مسئولان و اداره زندان مرکزی جو و عدم پاسخگویی آنها به مطالبات ما علیرغم سادگی آنها متعجب شدیم.

این زندانیان افزودند: همه افراد عاقل و  انسان‌ها می‌دانند که این حقوق - که ما خواستار آن هستیم - حقوق اولیه‌ای است که باید تضمین و حفظ شود و عدم رعایت آن جایز نیست و نقض قوانین بین‌المللی است.

در این بیانیه آمده است، ما زندانیان آزادی بیان در بحرین (به ویژه در ساختمان‌های شماره  7-8-9-10) تصمیم گرفتیم پیام خود را به دادستانی عمومی و مقام قضایی ارسال کنیم و از آنها بخواهیم  به مسئولیت اخلاقی خود عمل کنند.

از سوی دیگر شیخ «محمد صنقور»  روحانی شیعه بحرینی و امام جمعه مسجد امام صادق (ع) در منطقه «الدراز بحرین»  با اشاره به اینکه زندانیان از بد رفتاری، آزار و اذیت و فقدان مراقبت‌های بهداشت و کمبود دارو شکایت دارند، خواستار آزادی آنها شد.

وی تاکید کرد: رژیم آل خلیفه زندانیان را از مشارکت در تشییع  نزدیکانشان  محروم می‌کند و مدت ملاقات حضوری و ملاقات از پشت دیوار شیشه‌ای را کاهش داده است و این مسئله پیامد‌های ناگواری بر روحیه آنها به ویژه کودکان و مادرانشان دارد.

شیخ صنقور با اشاره به اینکه زندانیان از گرانی لباس، غذا ، وسایل بهداشتی و هزینه تماس، شکایت دارند، افزود: قیمت‌های آن بسیار بیشتر از خارج از زندان است.

 زندانیان بحرینی همواره شکایت خود را به ادارات زندان ارائه کرده‌اند؛ اما پاسخی دریافت نکرده‌اند.از جمله خواسته‌های زندانیان لغو سلول انفرادی، برپایی نماز جمعه، افزایش زمان گذراندن خارج از سلول، بهبود برنامه‌ها و مراحل ملاقات و اجازه حضور آنها در مراسم ختم بستگان درجه یک و درجه دو است.

سازمان آمریکایی‌های حامی دموکراسی و حقوق بشر در بحرین نیز اعلام کرد که  از مهمترین موارد نقض حقوق  زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه  لگد زدن، سیلی زدن، قراردادن زندانی در اتاق با گرما یا سرمای شدید ،ضربه با باتوم ، آویزان کردن، مجبور کردن آن‌ها به ایستادن برای مدت طولانی، محروم کردن از خواب و حمام، شوک الکتریکی و تجاوز  است.

جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین  اعلام کرد: محرومیت از آب، درمان، وسایل گرمایشی، دارو، دیدن آفتاب، ارتباط عادی با خانواده و سایر شرایط غیرانسانی جرم و تعرض سیستماتیک به جان زندانیان سیاسی است، زیرا این زندانیان به دلایل انسانی، حقوقی، سیاسی و مسائل مربوط به آزادی‌های عمومی توسط مقامات بحرینی  بازداشت شدند.

اخیرا  678 زندانی بحرینی طی طوماری خطاب به رژیم آل خلیفه خواستار فراهم شدن شرایط انسانی و بهداشتی برای آن‌ها شدند. درخواست آن‌ها با اقدامات تنبیهی شدیدی مواجه شد؛ چرا که  مقامات بحرینی فروشگاه زندان فروش اقلام اولیه، بهداشتی و غذایی و مایحتاج آنها (مانند شیر، آب، غذا و لباس زمستانی)  و حتی آب آن‌ها را قطع کردند.

بحرین از سال 2011 درگیر موج بیداری اسلامی است. مردم این کشور برای مقابله با اقدامات مستبدانه و وابسته آل خلیفه دست به اعتراض زدند اما نتیجه این روند دستگیری، زندان، شکنجه و اعدام برای آزادی خواهانی بود که همچنان در صحنه نبرد حضور دارند. رژیم آل خلیفه همچنین صدها نفر را سلب تابعیت کرده است.

مقامات بحرین زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه را به فجیع‌ترین شکل ممکن از نظر جسمی و روانی گرفته تا محرومیت از خدمات پزشکی و تحصیل شکنجه می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1027886